6 mentálních modelů miliardářů, které můžete využít hned teď

6 mentálních modelů miliardářů, které můžete využít hned teď

Každý z nás by měl mít svůj seznam 100 mentálních modelů, které neustále vylepšuje, testuje a využívá v každodenním rozhodování.

Zde je 6 mentálních modelů miliardářů, které jsme se naučili přímo při uzavírání obchodů s nimi, během naší série rozhovorů se 100 miliardáři, při čtení 120 knih napsaných miliardáři a při vývoji jednoho z našich 5 nástrojů umělé inteligence, Billionaire Collective Intelligence (zdarma pro členy našeho investičního klubu).

Jsou to principy, na kterých sám pracuji. Který z nich by vám mohl nejvíce pomoci?

1) Proti  davu (Anti-Herd)

Miliardáři se zásadně staví proti argumentům založeným na principu „všichni to tak dělají“. Často jsme slyšeli na našich akcích a v knihách, že když někdo řekne „to nejde“, „to je nemožné“ nebo když se jejich nápadům někdo směje, právě tehdy vnímají příležitost pro exponenciální růst. Pokud děláte to, co dělají všichni, v nejlepším případě se stanete průměrnými. Velké kroky v oblastech, kde vás ostatní považují za blázna, jsou klíčem k obrovskému úspěchu.

2) Mentální flexibilita (Mental Liquidity)

Neulpívají na žádné jediné myšlence. Pokud zjistí, že něco není hodnotné nebo přesné, okamžitě svůj názor změní. Ptejte se sami sebe: „V čem se teď mýlím?“ nebo „Co bych měl nechat za sebou?“ Nevězněte se ve starých „osvědčených“ postupech, které už nemusí fungovat.

3) Odolnost vůči utopeným nákladům (Sunk Cost Immunity)

Emoce ani časová investice nesmí bránit racionálním rozhodnutím. Pokud projekt ztratil svůj potenciál, je čas ho opustit. Důležité jsou pouze budoucí výnosy, nikoli úsilí, které už bylo vynaloženo. Pokud projekt nesplní klíčové milníky ve stanoveném čase, je třeba ho ukončit. Byznys není soutěž popularity, ale příležitost k dosažení plného potenciálu.

4) Řízený chaos (Controlled Chaos)

Mnoho miliardářů funguje nejlépe v prostředí, kde je kontrolovaná nestabilita. Sami si vytvářejí vnitřní tlak, stanovují těsné termíny a tlačí svůj tým k vyšším výkonům. Neoptimalizují příliš pro komfort a často podporují vnitřní konkurenci. Jsou ochotni pracovat s rychlými změnami, řídit více projektů najednou a riskovat i částečná selhání, pokud vedou k růstu a novým schopnostem.

5) Druhořadé myšlení (Second-Order Thinking)

Miliardáři se snaží předvídat nepřímé důsledky rozhodnutí v oblasti dohod, úrokových sazeb, ekonomiky nebo svého odvětví. Warren Buffettův obchodní partner Charlie Munger o tom často hovořil. Steve Jobs pochopil výhody kombinace hardwaru a softwaru dávno před konkurencí. Jeff Bezos postavil svůj model dlouho před tím, než se stal mainstreamem. Pokud dokážete identifikovat věci, které budou vždy cenné a obsadit v nich klíčovou pozici dříve než ostatní, získáte obrovskou výhodu.

6) Informační asymetrie (Information Asymmetry)

Miliardáři jsou hladoví po informacích, extrémně zvědaví a mají vášeň pro navazování kontaktů s těmi, kteří vědí, co se skutečně děje. Jakmile se informace dostane na titulní stranu Wall Street Journalu, je pozdě. Sledují informační náskok, reagují rychle a vědí, že i jiní chytří lidé se pokusí využít stejnou příležitost. Mnoho miliardářů tráví hodiny denně čtením a propojují poznatky z různých oborů, čímž si vytvářejí obrovskou konkurenční výhodu.

Toto jsou oblasti, na kterých sám intenzivně pracuji – zejména body #1, #5 a #6. V době rychlých změn způsobených vládními reformami, umělou inteligencí a vysokými úrokovými sazbami budou mít výhodu ti, kteří jsou mimořádně agilní.

Chcete získat informační náskok a využít to, co nám řekl Tony Robbins v rozhovoru: „blízkost je síla“? Přidejte se do mého investičního klubu.  Napište mi a pošlu vám více informací.

Děkuji, že jste dočetli až sem. Pokud máte jakékoli dotazy, mé kontaktní údaje zde.

Zdroj: Richard Wilson

pozn.: volný překlad textu z obrázku: Když se ostatní bojí investovat, ceny často klesají. To je příležitost nakoupit kvalitní investice za výhodnou cenu.

Široce rozšířený strach je vaším přítelem jako investora, protože slouží k výhodným nákupům.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


 

Nenašli jste konkrétní informaci, kterou jste hledali?

Nevadí. Nechte mi na sebe kontaktní údaje, ozvu se Vám.