Klienti bank, pozor! Při krizi přichází na řadu 'bail-in'. Vaše vklady mohou být klíčem k záchraně.
⚠️ Stále spoléháte na pojištění vkladů v bance?
⚠️ Máte v bance větší část svých úspor?
⚠️ Pak byste měli vědět, co je „bail-in“.
Představa, že peníze uložené v bankách jsou chráněny za každou situaci, je mezi lidmi velmi rozšířená. Málokdo však ví, že v případě velkého bankovního selhání může přijít ke slovu tzv. „bail-in“ Je to procesem implementace nástroje rekapitalizace z vnitřních zdrojů.
Jednoduše řečeno, by rezerva Fondu pojištění vkladů nebyla schopna pokrýt všechny ztráty, ČNB by mohla zahájit proces, kdy by část vašich úspor převedla na majetkový podíl v bance. To by sice pomohlo bance udržet se nad vodou, ale vaše úspory by tím prošly bolestivou transformací, která rozhodně nemusí odpovídat původní hodnotě.
Bail-in tedy znamená, že se ztráty banky rozdělí mezi její věřitele (klienty). To by se dělo tak, že by se část nebo všechny jejich vklady proměnily v akcie banky. Tím by se banka rekapitalizovala a mohla dál fungovat, ale věřitelé by přišli o část svých peněz.
Tento proces by nastal hlavně u systémů významných bank, kde je "bail-in" primárním nástrojem pro zvládnutí krize.
Je tedy dobré zvážit, zda všechny své prostředky chcete nechat v bance.
Řešení je diverzifikace například skrze ETF fondy.
Pokud vás zajímá, jak optimálně chránit a zhodnotit své finance, jsem tu pro vás!
Kontaktujte mě.
P.S. Přesný postup, jak by bylo provedeno řešení bankovní krize dle ČNB pomocí nástroje "bail-in" najdete na webu ČNB, která popisuje implementaci nástroje rekapitalizace z vnitřních zdrojů („bail-in“): https://www.cnb.cz/cs/reseni-krize-na-ft/tvorba-planu-pro-reseni-krize/zpusobilost-instituce-skupiny-k-reseni-krize/zjednoduseny-proces-implementace-nastroje-rekapitalizace-z-vnitrnich-zdroju-bail-in/