Vyznejte se v pojištění

Informace obsažené v tomto článku mají pouze informativní charakter a nesouvisí s žádnou reklamní nabídkou. Výpočty se mohou lišit podle konkrétního produktu.
Autor článku je redakce E-konzultant.

Pojištění je nástrojem k zabezpečení nahodilých a zpravidla nepříjemných událostí. Krádež, zničení majetku, smrt, invalidita a další. To všechno jsou věci, které si nikdo z nás nepřeje, ale občas se někomu přihodí. Proto je pojištění běžnou součástí našich výdajů. V tomto článku se dozvíte, jak mít pojištění správně nastaveno – abyste neplatili zbytečně mnoho peněz pojišťovnám a aby Vám pojišťovny v případě škody zaplatily to, co budete potřebovat.

Udělejte si sami velmi jednoduchou inventuru Vašich pojistných smluv. Možná zjistíte, že můžete ušetřit spoustu peněz.  Nejdříve si pojďme vysvětlit, k čemu vlastně pojištění slouží:  Pojištění by mělo sloužit k tomu, aby nám pomáhalo v situacích, které bychom sami finančně nezvládli. Inventura Vašich pojistných smluv by měla začít právě tímto bodem:


Neplatíte za něco zbytečně? Mějte pojištěna jenom ta rizika, která byste sami finančně nezvládli.  Ztráta střechy nad hlavou po povodni nebo požáru nás může výrazně ekonomicky ohrozit. Rozbité okno ale zvládneme zaplatit sami. Podobné to je u životního a úrazového pojištění. Když někdo po autonehodě zůstane invalidní, přichází o budoucí příjmy v hodnotě stovek tisíc nebo milionů korun. Je to velké riziko, které se vyplatí mít pojištěno. Mnoho lidí si platí pojištění pro případ drobných úrazů. Za zlomenou ruku pět tisíc. Za deset stehů tři tisíce. Takové úrazové pojištění může stát i dvě stě korun měsíčně. A přitom toho moc neřeší. Zlomená ruka neohrozí Vaší finanční kondici, s tím si poradíte sami.


Zaplatí mi pojišťovny v krizových situacích? Mám pojištěnou nemovitost tak, abych v případě totální škody dostal peníze na postavení stejné nemovitosti? Recept je jednoduchý. Podívejte se do pojistné smlouvy, jestli je pojištěná na novou hodnotu. Dále odhadněte, kolik by dnes stála výstavba stejné nemovitosti. Pokud se Váš odhad příliš neliší od pojistné částky, je vše v pořádku. Pokud je v těchto částkách významnější rozdíl, pak je možné, že platíte pojištění zbytečně. Pojišťovny v případě škody mohou namítat podpojištění – v případě škody budou plnit ve stejném poměru, jako je nová cena a výše pojistné částky.


Máte životní pojištění ? K čemu Vám slouží? Životní pojištění by mělo sloužit primárně k tomu, aby zajistilo Vaše blízké, kteří jsou na Vás finančně závislí. Zkuste si spočítat, kolik by Vaší rodině měsíčně scházelo v rodinném rozpočtu. Pokud nemáte příjem, který je nezávislý na Vaší práci (např. příjem z pronájmu nemovitosti), pak by pojistná částka pro případ smrti měla být alespoň ve výši Vašeho tříletého příjmu.


Ušetřete na pojištění. Pokud je to možné, zvolte si vyšší spoluúčast. Už víte, že je důležité pojišťovat jenom důležitá rizika. Vyšší spoluúčastí říkáte pojišťovně, že drobné škody zvládnete sami a s těmi velkými potřebujete pomoci. Pojišťovna Vám za to nabídne nižší sazbu pojistného.


Velmi drahé a zbytečné pojištění. Někteří lidé platí pojištění, ze kterého se nikdy nemůže plnit. Jsou to případy, kdy při sjednávání pojištění nesdělili pojišťovně pravdivé informace. Pojišťovny si většinou neprověřují pravdivost informací při sjednávání pojištění, ale až při případném plnění. A v pojistných podmínkách je vždy ustanovení o tom, že v případě uvedení nepravdivých informací se může snížit nebo odmítnout plnění. Takto sjednaná pojistná smlouva je velmi drahá a zbytečná. Nikdy se z ní nebude plnit. Jako příklad lze uvést pojištění pracovní neschopnosti. Při sjednání je důležité uvést všechny současné i minulé zdravotní potíže. Pokud se dostanete do pracovní neschopnosti např. s onemocněním jater, pojišťovna si vyžádá výpis ze zdravotní dokumentace. A pokud se dozví, že klient v mládí prodělal žloutenku, zřejmě odmítne plnit.


TIP pro Vás: Projděte si Vaše pojistné smlouvy a zkontrolujte, jestli neplatíte Velmi drahé a Zbytečné pojištění.


Pojišťujte jenom to, co nezvládnete vyřešit sami.  Pojistěte si všechna rizika, která byste finančně nezvládli. Všechna ostatní pojištění pečlivě zvažte. V případě, že si nebudete vědět s něčím rady, poraďte se s odborným konzultantem.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


 

Nenašli jste konkrétní informaci, kterou jste hledali?

Nevadí. Nechte mi na sebe kontaktní údaje, ozvu se Vám.