Nedávno jsem se zúčasnil vašeho programu "Finanční gramotnost" u nás na škole. Docela mě to zaujalo. Především investování do akcií. Na internetu jsem si o nich vyhledal nějaké články a trošku to prostudoval. Chtěl jsem se zeptat, jestli je možné investovat do akcií třeba jen 2000,- Kč (moje příjmy nejsou téměř žádné, rodiče mi asi před 7 lety založili stavební spoření). Ta "investice" mě zajímá spíš ze zvědavosti, než kvůli výdělku. A musím proto mít někde otevřený účet (např. u FIO atp.)? Bankovní účet mám u KB. Nevím, jestli je to správný úsudek, ale myslím, že právě teď je celkem vhodná doba na nákup akcií, v době krize všechny ceny akcií klesají a někdy ten nárůst musí přijít, nebo se mýlím? Je mi jasné, že na trhu s akciemi je asi možné téměř všechno.

Ano, máte pravdu, současná doba se vyznačuje výjimečnou příležitostí k nákupu akciových titulů. Pro investora začátečníka a při menších částkách investic je vhodné využít otevřených podílových fondů. Výhodou je široce diverzifikované portfolio, které chrání před neuváženým nákupem jediného, nebo několika málo titulů firem, jež by se později mohly ocitnout v problémech. Ke kladům patří rovněž profesionální správa aktiv a také skutečnost, že v případě výběru prostředků po půl roce či déle jsou výnosy osvobozeny od daně z příjmů. Nevýhodou jsou vstupní poplatky, které u akciových fondů standardně činí 4 až 6% z investované částky (jednorázově), a dále roční management fee z hodnoty aktiv ve výši cca 2%. K investování postačí uzavřít smlouvu se zprostředkovatelem příslušného fondu. Ta Vás k ničemu nezavazuje, své prostředky můžete poslat na příslušný účet fondu převodem z Vašeho účtu, kdy chcete a v jaké výši chcete. Můžete tedy vkládat jednorázově či pravidelně, dle libosti. Rovněž výběr můžete uskutečnit kdykoli, vypořádání (převod na Váš běžný účet) trvá standardně čtyři dny až týden. 
Druhou možností je přímá investice do akcií prostřednictvím brokera. Tím může být Vámi uváděná společnost FIO brokerská, CYRRUS,a.s. a mnohé další. Tyto služby poskytují také banky, ovšem jejich poplatky za jednotlivé obchody jsou většiny vyšší než u samostatných brokerských domů. Nejlevnějších nákladů dosáhnete otevřením účtu u brokera v zahraničí, nejlépe v USA, kde je navíc nejširší a nejlépe regulovaný akciový trh na světě. Stinnou stránkou jsou ovšem poplatky za převod prostředků mimo ČR, za nějž si naše banky účtují poplatky vpravdě nekřesťanské (na rozdíl od bank v civilizovaném světě).
Většina brokerů nabízí konzultace a doporučení, jejichž hodnota je však podle zkušeností diskutabilní – zaměstnanci těchto společností mají především zájem na častém obchodování, které pro ně generuje provize, případně Vám nabídnou aktivní správu vkladů, z téhož důvodu. Přitom jejich kvalifikace v oboru je problematická. Pokud by totiž skvěle ovládali způsob, jak úspěšně obchodovat na kapitálových trzích, pravděpodobně by nemuseli být závislí na příjmu ze zaměstnání. 
Investici přes brokera je možno učinit osobně, telefonicky či on line. Poslední způsob je nejvíce operativní, a rovněž nejlevnější z hlediska poplatků. 
Každopádně přímé investice do akcií jsou vhodné pro sofistikovaného investora, který je schopen zvolit patřičná kritéria pro výběr jednotlivých titulů, a rovněž je vybaven solidní finanční zásobou. V opačném případě to může být riskantní operace vedoucí ke ztrátám.

 Zpět do poradny

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


 

Nenašli jste konkrétní informaci, kterou jste hledali?

Nevadí. Nechte mi na sebe kontaktní údaje, ozvu se Vám.